Czwarty numer „Spotkań Losowych” został zredagowany, zilustrowany i poszedł do składu. Ile to zajmie? Około k4+1 miesięcy. ;) To dobry moment, by napisać, co znajdziecie w tym wydaniu.
Dla zainteresowanych historią branży gier fabularnych oraz początkami hobby i społeczności fanów mamy tym razem coś specjalnego. Do rubryki 3 po 3 zaprosiliśmy zasłużone dla RPG projektantki, redaktorki i ilustratorki: Jennell Jaquays, Lee Gold oraz Liz Danforth, które opowiedzą o swoich początkach z RPG. Temat kontynuują Jon Peterson (autor książki Playing at the World analizującej genezę Dungeons & Dragons) oraz Shannon Appelcline (kronikarz branży RPG, której historię opisał w książce Designers & Dragons). Pierwszy z nich omawia historię kobiecej partycypacji w hobby gier wojennych i fabularnych, drugi zaś przedstawia projektantki i redaktorki zaangażowane w tworzenie RPG od czasów TSR do chwili obecnej. Ponadto w dziale znajdziecie także przygotowane przez Mateusza Kominiarczuka wspomnienie o Tomie Moldvayu i stworzonej przez niego postaci Morgan Ironwolf.
Nikola Adamus, nasza redaktorka, ostatnie dwa lata spędziła w Finlandii. Narodził się z tego niewielki projekt mający na celu przybliżenie polskim graczom fińskich gier fabularnych i tamtejszego fandomu. Fińscy fani i projektanci gier, m.in. Miska Fredman i Eero Tuovinen, omawiają historię fińskiego RPG, tamtejsze wydawnictwa i konwenty oraz zagadnienia związane z wykorzystaniem fińskiej mitologii w grach fabularnych. Dodatkowo będziecie mogli zagrać w fińską grę narracyjną Kino zombie (Eero Tuovinen).
W skrzynce z narzędziami znajdziecie kolejną część Magiotworzenia (Łukasz Pilarski), tym razem o źródłach magii, tekst o złych postaciach na sesjach (Andrzej Stój), kącik Fate (Grzegorz A. Nowak), nietypowe motywacje do schodzenia do podziemi (Juliusz Doboszewski) oraz konwentową karcianą mechanikę Wstęga mini (Tomasz Pudło).
Nie zabraknie także pomysłów na spotkania i przygody. Do numeru trafiły kolejna mapa Michaela Prescotta, telepatyczne olbrzymy Tomasza Widzińskiego oraz Długa droga do Kadath Marcina Roszkowskiego o mistykach naszego świata. Dla fanów Earthdawna mamy niespodziankę: dwie pierwsze części kampanii Powietrzny okręt autorstwa Maćka Szaleńca. Oba scenariusze lata temu ukazały się w „Magii i Mieczu” – przypominamy je, uzupełnione o konwersję zasad do najnowszej, 4. edycji gry. Dalsze części kampanii, także te zamieszczone w Kronice Skradzionych Legend, znajdziecie w kolejnych numerach „Spotkań Losowych”.
Numer zamyka porcja publicystyki. Maciej Starzycki opisze dobre strony Złego Cienia, Tomasz Cybulski przedstawi problemy z kanonem Zapomnianych Krain, Marcin Roszkowski przyjrzy się piątej edycji D&D, Radek Drozdalski omówi fińską grę dla początkujących zatytułowanej Acirema, a Nikola Adamus oceni wydaną niedawno biografię Gary’ego Gygaxa. Na sam koniec w felietonach zatęsknią za dawnymi czasami Łukasz Maludy i Marcin Segit.
Ilustracje do numeru narysowali m.in. Marcin Adamczyk, Marcin Kaganek, Michał Kłosowski, WRK i Kamil Węgrzynowicz.
Poniżej: ilustracja do Wstęgi mini autorstwa WRK.
Pingback:Pół miliona w sześć miesięcy – Błękitny Świt